
I helgen var Mälarscouterna på Stockholms scoutdistrikts årsstämma. Stämman hölls i Bagarmossen och vi var 68 scoutkårer närvarande. Det bjöds på bra diskussioner och ett snällt debatt klimat! De frågor som skapade mest debatt var medlemsavgiften, valberedningens framtida sammansättning och uppdrag samt budgetposter TOIS.
Som en av de större kårerna i distriktet får vi i Mälarscouterna skicka 11 delegater till mötet och i år var vi 9 stycken! Vilket är ett rejält uppsving jämfört med förra året. Ju fler delegater vi skickar desto större påverkan kan vi ha.

Hållbarhet är något som berör oss alla och vi behöver bidra med det vi kan. Därför är vi stolta över att vara en certifierad Hållbar scoutkår!