Logga in: Logga in med ScoutID
Saknar du konto?

Medlem - logga in så ser du mer och kan anmäla dig till hajker och andra arrangemang!

Valarna genomförde tre parallella patrullmöten som respektive patrull planerat på mötet för två veckor sen. 
 
Oberoende av varandra hade alla patrullerna mattema och det lagades krabbelurer, s’mores respektive fattiga riddare över öppen eld resp på stormkök med vintergas. Bara en patrull hade planerat diskning men det blev alla så klart tvungna att genomföra. :-)
 
Vilken drivkraft att få planera o självständigt genomföra. Och som kronan på verket fladdrade patrullernas nytillverkade patrullflaggor över respektive patrullkök. ”Mat tillagad med scout-magi”, som en av våra scouter sa.

Bli Mälarscout!

Äventyret är nära - Mälarscouterna välkomnar nya och gamla scouter och ledare. Läs mer om Mälarscouterna och anmäl ditt intresse här!