| IT-policy |
|
| IT och webbsida |
| Skrivet av Magnus Johanson |
|
Syftet med denna policy är att ge regler och riktlinjer för IT-användandet inom Mälarscouterna. Samtidigt som vi naturligtvis ska följa tillämpliga lagar (inklusive vår egen scoutlag) vill vi verka för att våra datorer används på ett meningsfullt sätt som inte skadar oss själva eller andra i vår omgivning. Policyn är indelad i två delar:
Alla som laddar upp information och bilder ska givetvis tänka på att språket ska vara vårdat och ingen kränkning eller mobbning får förekomma. Lämna inte ut ert lösenord till andra så att dom kan missbruka din inlogggning. Även om den information och de bilder som vi publicerar, sett ur Personuppgiftslagens synpunkt, får betraktas som harmlösa kan ju vissa personer tänkas ha åsikter om denna publicering. Vi ska därför informera alla barn och föräldrar (i samband med scoutstarten) genom att informera om denna IT-policy. Om någon inte vill att vi publicerar bilder på deras barn eller inte vill att adressuppgifter finns med i den skyddade delen måste vi givetvis respektera detta.
• Det är förbjudet att ladda ner eller kopiera upphovsrättskyddat material (musik, filmer, spel etc). Dom som bryter mot dessa regler riskerar att bli avstängda från våra IT-sammankomster. |
| Senast uppdaterad 2012-05-17 14:00 |

Äventyret är nära - Mälarscouterna välkomnar nya och gamla scouter och ledare. Läs mer om Mälarscouterna och anmäl ditt intresse här!